O czym należy pamiętać przy ściąganiu soczewek?

Czy ściąganie soczewek kontaktowych jest trudne? A może jest to bolesne i wymaga od nas odpowiednich umiejętności? Na szczęście nie. Wystarczy przestrzegać kilku ważnych aspektów, a zdejmowanie z oka soczewek zawsze będzie przebiegało bezproblemowo. O czym powinniśmy w takim razie pamiętać? Podpowiadamy na https://twojepierwsze.pl/

Odpowiednie przygotowanie do ściągania soczewek

Choć wydawać by się mogło, że zdejmowanie soczewek to tylko rutynowy zabieg, to wymaga on odpowiedniego przygotowania. O czym dokładnie mowa? Przede wszystkim należy mieć czyste ręce, więc najpierw powinniśmy je umyć w ciepłej wodzie z wykorzystaniem mydła antybakteryjnego, a następnie je dobrze wysuszyć. Również duże znaczenie ma samo oświetlenie miejsca, gdzie będziemy ściągać soczewki. Należy to robić przy lustrze w dobrze oświetlonym miejscu. Nie możemy również zapomnieć o przygotowaniu pojemniczka na soczewki. Wcześniej umyty i wysuszony pojemniczek należy napełnić świeżym płynem do pielęgnacji soczewek kontaktowych.

Procedura ściągania soczewek

Sama procedura zdejmowania soczewek również nie pozostaje bez znaczenia. O czym tutaj należy pamiętać? Przede wszystkim o tym, że soczewki zdejmować należy odwrotnie, niż zakładać. Nie ma tutaj znaczenia, od którego oka zaczniemy, lecz już od początku warto wyrabiać sobie nawyk, bo to zapewni nam uniknięcie pomyłek i zawsze soczewki znajdą się na właściwym miejscu. Przykładowo, jeśli zakładanie soczewek zaczynamy od prawego oka, to i zdejmowanie zaczynajmy z tej samej strony. Z czasem będziemy robić to już odruchowo.

Po zdjęciu soczewek należy je wyczyścić

Wyróżnić można soczewki jednorazowe, dwutygodniowe oraz miesięczne. Soczewki jednorazowe bezpośrednio po zdjęciu należy wyrzucić, z kolei soczewki dwutygodniowe i miesięczne zawsze potrzebują dodatkowej pielęgnacji. Do czyszczenia należy wykorzystywać tylko przeznaczony do tego płyn (wielofunkcyjny lub oksydacyjny), nigdy wodę z kranu, czy mydło. Po dokładnym wyczyszczeniu należy umieścić soczewki w czystym pojemniczku ze świeżym płynem, który wcześniej został przez nas już przygotowany.