W jamie ustnej każdego człowieka bytuje wiele drobnoustrojów, które stanowią kompozycję jej naturalnej flory bakteryjnej.

Co do paciorkowca Streptococcus mutans krążą dwie wersje – jedna z nich uważa, że paciorkowiec ten to normalny składnik tej flory, a druga – że jego próchnicogenne kolonie są zakaźne, a o osobach z paciorkowcem w jamie ustnej mówi się jak o osobach zarażonych. Pewne jest to, że to właśnie ta bakteria wytwarza płytkę nazębną, która następnie prowadzi do próchnicy – do jej powstania niezbędny jest jednak rafinowany cukier. W Polsce jest bardzo źle z próchnicą, przeszło 90% osób jest zainfekowanych paciorkowcem Streptococcus mutans. Około 99% osób miało lub ma problemy z próchnicą. U dzieci i młodzieży problem ten występuje u blisko 92%. Tak źle jest tylko w Ameryce Łacińskiej, w krajach afrykańskich i w Wietnamie. Procent ten może być zmienny – nie jest powiedziane, że taka infekcja ma charakter stały, przy czym do zmniejszenia tych niechlubnych danych niezbędna jest edukacja prozdrowotna, prawidłowe nawyki higieniczne, a także regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Z tym bywa gorzej – w szkołach od dawna nie ma dentystów, którzy wykrywali próchnicę we wczesnym stadium jej występowania, a rodzice swoich pociech są tak zapracowani, że tylko nieliczne przypadki tak na poważnie podchodzą do stanu uzębienia swoich dzieci.

 

Co drugi młody człowiek ma zęby w fatalnej kondycji, część zębów kwalifikuje się do usunięcia.

Na ten problem nakłada się nagminne pochłanianie ogromnych ilości słodyczy. System edukacyjny jakiś czas temu wprowadził zakaz sprzedaży słodyczy w sklepikach szkolnych, ale uczniowie znaleźli wyjście z tej pułapki – przenieśli się do sklepów znajdujących się poza terenem szkoły, tam gdzie zakaz nie ma zastosowania. Uzależnienie od słodyczy pcha dzieci i młodzież także w stronę otyłości. Co robi próchnica? Prócz tego, że niszczy zęby, a czasem całkowicie je “zjada”, pozostawiając po sobie nieestetyczne przestrzenie pomiędzy zębami, to może zainfekować cały organizm – rozsiew bakterii następuje właśnie przez chore zęby i dziąsła, dlatego zaniepokojeni dentyści z Olsztyna radzą, by jak najszybciej zabrać się za walkę z próchnicą. Stomatolodzy w Olsztynie chętnie ustalą ze swoimi pacjentami szczegółowy plan leczenia, przez który warto przejść dla dobra nie tylko zębów, ale i zdrowia całego organizmu.