Nadmierna potliwość, czyli inaczej nadpotliwość to problem, który w pewnych okresach dotyka praktycznie każdego z nas. Intensywnie pocimy się podczas lata, gdy jest gorąco, w trakcie wysiłku fizycznego, gdy jesteśmy w stresującej sytuacji. Są jednak i takie osoby, u których nadpotliwość występuje niemalże cały czas. Jak można się jej pozbyć?

Pocenie się jest całkowicie naturalne. Organizm w ten sposób reguluje swoją temperaturę, ale również reaguje na różne sytuacje – emocjonalne, stresowe. Gruczoły potowe wydzielają wtedy pot, który składa się w większości z wody, a także z soli, tłuszczów, mocznika, kwasu mlekowego, minerałów i innych składników.

U osób, u których diagnozowana jest https://nadmiernapotliwosc.warszawa.pl/, problem jest znacznie poważniejszy. Potu jest bardzo dużo, może mieć on nieprzyjemny zapach, co może prowadzić do problemów w kontaktach międzyludzkich, a nawet do kompleksów.

Jakie są przyczyny nadpotliwości?

Nadmierna potliwość (łac. hyperhidrosis) ma różne przyczyny, które dzielone są na pierwotne oraz na wtórne.

  • Do pierwotnych przyczyn zalicza się ogniskową potliwość miejscową, na przykład dłoni, stóp, pach, twarzy, a także potliwość uogólnioną, gdy dochodzi do pocenia się całego ciała.
  • Do wtórnych przyczyn nadpotliwości zalicza się głównie różne schorzenia, na przykład choroby endokrynologiczne, zaburzenia neurologiczne, nowotwory, infekcje bakteryjne, zatrucia toksycznymi środkami.

Najczęściej jednak trudno jednoznacznie wskazać na przyczynę nadmiernej potliwości, dlatego też pacjent musi radzić sobie z nią objawowo, czyli niwelować pojawiający się pot.

Czy można leczyć nadmierną potliwość?

Gdy antyperspiranty nie działają, do dyspozycji jest szeroka gama metod redukujących nadpotliwość Warszawa to jedno z miast, gdzie można z nich skorzystać. Co może przynieść najlepsze rezultaty?

Wybrane metody leczenia nadpotliwości:

  • jontoforeza (jonoforeza) wodą – metoda elektroterapii
  • zastrzyki z botoksu – toksyny botulinowej
  • leczenie operacyjne – wyłyżeczkowanie gruczołów potowych pod pachami

Aktualnie bardzo często wybierane jest leczenie nadpotliwości na bazie botoksu. To związek, który powszechnie stosowany jest w przypadku usuwania zmarszczek, ale ma on znacznie szersze zastosowanie.

Zabieg leczenia nadpotliwości polega wówczas na wykonaniu zastrzyków z toksyną botulinową w problematyczne miejsca. Dochodzi do miejscowego zablokowania pracy gruczołów potowych i redukcji potliwości. Pełen efekt widoczny jest po około tygodniu i utrzymuje się około 6 miesięcy.

Z zabiegu leczenia nadpotliwości botoksem można skorzystać w klinikach medycyny estetycznej.