Zalety, zalecenia i ograniczenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym coraz to wykorzystywanym w diagnostyce. Pozwala na analizę całego ciała bądź jego pewnej części w odniesieniu do stanu zapalnego, urazu albo procesów nowotworowych. Badany podczas badania leży nieruchomo w wąskim tunelu automatu. Kiedy warto wykonać rezonans, w jaki sposób się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej wykonuje się często USG i RTG, uzupełniająco również rezonans magnetyczny warszawa. Wszystkie te badania mają wiele zalet ale i ograniczeń. Dlatego jakże ważne jest uzupełnianie się ich wzajemnie, podwyższając możliwości na prawidłową diagnozę a następnie odpowiednie leczenie.
Ogromnym pozytywem badania MRI jest uzyskanie dokładnych widoków z racji między innymi zastosowania kontrastów i obserwacji ciała pod wieloma wymiarami. Najnowszej generacji maszyny pozwalają zbadać całe ciało, ale również jego poszczególne organy. Badaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Jakże wielonarządowa diagnostyka sprawdza się w wykrywaniu procesów rakowych, przerzutów ale i analizie wielonarządowych obrażeń, nazywaniu i lokalizowaniu bólu różnorakiego pochodzenia.
Obok wielu zalet i nieinwazyjnego charakteru badania rezonansem magnetycznym ta metoda ma również wady. Przede wszystkim jest to, że rezonans magnetyczny warszawa jest badaniem statycznym, chory musi spoczywać w jego trakcie spokojnie co problematyzuje przeprowadzenie badania dynamicznego jakże ważnego przy urazach np. narządów ruchu. Niestety na realizację MRI w Polsce do dziś czeka się nader długo. Prędzej osiągalne są zdjęcia rentgenowskie bądź ultrasonografia. Jest ewentualność wykonania rezonansu prywatnie, cena jednak to często kilkaset złotych za konkretny obszar ciała.

Rezonans magnetyczny warszawa nie oddziaływuje niekorzystnie na organizm, aczkolwiek wyłączeni z tej metody są chorzy z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania przeciwwskazaniem są wszelkie uczulenia.

Wskazania do rezonansu

Po wykorzystaniu tańszych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pewności co do pierwotnej diagnozy, kieruje chorego na MRI. Może to być rezonans całościowy ciała, głowy, jamy brzusznej czy miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Głównym wskazaniem jest potwierdzanie schorzeń układu nerwowego, zmian nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, dysfunkcji układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne czy zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, obrzęki kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, stany zapalne mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa bywa niezbędny w diagnostyce dysfunkcji całego organizmu. Jeśli nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia badania, poddany może mu być każdy, po dokonaniu rozmowy.
Na samo badanie należy zgłosić się w luxnym ubraniu bez metalowych części, nie posiadać kluczy, kosztowności, smartfona, kart i urządzeń elektronicznych, posiadać dokument tożsamości, wynik poziomu kreatyniny (w razie potrzeby zastosowania kontrastu), przyjść na badanie na czczo, bez make-up, kosmetyków na włosach. Nie ma potrzeby rezygnacji stale zażywanych leków.

Jak działa MRI?

W trakcie rezonansu pacjent zamknięty jest w tubie. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner rezonansu wytwarza mocne pole magnetyczne oddziałujące na atomy wodoru i tlenu, potem emituje fale radiowe które po drodze uderzają na wspomniane atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer znajduje informacje o konstrukcji organizmu, stworzyć dokładny obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są szkodliwe. Większe ryzyko niesie badanie RTG.
Badanie zmusza do dyscypliny i cierpliwości ze strony chorego, ale w nagrodę pokazuje pełen obraz o wartości diagnostycznej. Rezonans magnetyczny warszawa może być wykonywany bez limitów, jedynie stanowić może niebezieczeństwo dla osób z rozrusznikiem serca bądź różnymi metalowymi elementami w ciele, jakie stanowią przeciwwskazania do rezonansu. Dlatego strasznie istotny jest wywiad i udzielanie szczerych odpowiedzi przed każdym wykonywanym badaniem bądź zabiegiem.