Cellulit czyli pomarańczowa skórka to zwyrodnienie tkanki łącznej dotykające około 80% kobiet w różnym wieku.

Pojawia się najczęściej w okresie pokwitania, w ciąży i u kobiet przed menopauzą. Często występuje u kobiet stosujących hormonalne środki antykoncepcyjne lub hormonalną terapię zastępczą. Otyłość, lokalne nagromadzenie tkanki tłuszczowej, starzenie i zwiotczenie skóry nasilają problem. Powstaje on na różnych okolicach ciała np. pośladkach, brzuchu, plecach, ramionach. Najczęściej jednak na udach. Bywa przyczyną kompleksów i niskiej samooceny.

Jest wiele czynników sprzyjających powstawaniu cellulitu w tym między innymi:  czynniki genetyczne (jasna karnacja, płeć żeńska, występowanie cellulitu w rodzinie), czynniki środowiskowe (zła dieta – nadmiar tłuszczów i soli w diecie, siedząca lub stojąca praca, brak aktywności fizycznej, używki – alkohol i papierosy, noszenie obcisłych ubrań, noszenie butów na wysokim obcasie), stan zdrowia (zaburzenia układu krążenia i układu limfatycznego, zaburzenia hormonalne, choroby nerek, serca i płuc). Walka z cellulitem nie jest łatwa. Przy czym leczenie cellulitu musi być kompleksowe i wielokierunkowe. Wymaga systematyczności i wytrwałości. Bardzo ważne są: likwidacja tkanki tłuszczowej, przywrócenie prawidłowego krążenia krwi i odpływu limfy, przywrócenie odpowiedniego napięcia mięśni oraz przywrócenie elastyczności i jędrności skóry. Z pomarańczową skórką można walczyć w domu, jednak warto regularnie odwiedzać salon kosmetyczny.

O ile w początkowej fazie cellulitu, jesteśmy sobie poradzić w domu, tak gdy jest już on zaawansowany nie obejdzie się bez pomocy specjalisty. Salony kosmetyczne oferują nam różnego rodzaju zabiegi jak na przykład: masaże, body wrapping, mezoterapia, drenaż limfatyczny i wiele innych. Oprócz nowoczesnej aparatury wykorzystane zostaną profesjonalne kosmetyki, które zawierają o wiele więcej substancji aktywnych, niż te przeznaczone do pielęgnacji domowej. Kosmetyczka w oparciu o wywiad, diagnozę skóry i indywidualne predyspozycje zadecyduje, która kuracja będzie dla nas odpowiednia i przyniesie najlepsze rezultaty. Z ofertą zabiegów, jak i cenami możemy zapoznać się wyszukując gabinetu w naszej okolicy, np. wpisując frazę „dobre kosmetyczki w Rzeszowie”.

W domu natomiast można stosować masaże, peelingi, odpowiednie kosmetyki – kremy czy balsamy antycellulitowe.

Ważna też jest zmiana diety i aktywność fizyczna. Warto również pozbyć się nałogów. Doskonale działają naprzemienne natryski zimną i gorącą wodą (o ile nie ma przeciwwskazań). Skuteczne są peelingi z soli morskiej, cukrowe lub z fusów kawy. Peeling z cukru nadaje się też dla skóry bardziej delikatnej i wrażliwej. W walce z cellulitem skuteczny jest masaż szorstką rękawicą, gąbką czy też masażerem. Masować należy ruchem kolistym od kostek, w kierunku serca. Masaż wykonywać można na sucho i na mokro, przy użyciu balsamu czy oliwki. Powinien trwać około 20 minut. Po zabiegu skóra staje się jędrna i sprężysta. Można spróbować też masażu bańką chińską lub masażu z użyciem olejków eterycznych np. geraniowym, rozmarynowym, grejpfrutowym czy kminkowym.