Badania przy bólu w klatce piersiowej
Stan ogólny pacjenta. Często jest to najważniejsza część badania fizykalnego. Wielu pacjentów z zawałem mięśnia sercowego wygląda blado, obserwuje się u nich niepokój. Pacjenci cierpiący na rozwarstwienie ściany aorty są często pobudzeni i mogą przypominać chorych ze wstrząsem, nawet jeśli mają prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi.
Ocena czynności życiowych. Porównać tętno i ciśnienie tętnicze krwi na kończynach górnych i dolnych (w przypadku rozwarstwienia ściany aorty występuje rozbieżność wartości). Niedociśnienie może się pojawiać w przebiegu zawału mięśnia sercowego, masywnej zatorowości płucnej, rozwarstwienia ściany aorty i odmy zastawkowej. Ciśnienie krwi może jednak być prawidłowe lub podwyższone nawet u pacjentów w stanach bardzo ciężkich. Szybki oddech nie jest objawem specyficznym, ale jego obecność wymaga wykluczenia stanów ostrych (wczesnego okresu wstrząsu, zatoru płucnego, zastoinowej niewydolności serca), zanim uzna się go za objaw niepokoju.
Głowa, oczy, uszy, nos i gardło. Zbadać oczy i dno oka w celu sprawdzenia, czy nie ma oznak miażdżycy tętnic (kępki żółte, obwódka starcza, objaw skrzyżowania, objaw druta srebrnego).
Szyja. Ustalić położenie tchawicy (zmienione w przypadku odmy opłucnowej zastawkowej). Zbadać żyły szyjne pod kątem rozszerzenia i występowania objawu Kussmaula (wzrost rozszerzenia żył szyjnych przy wdechu). Rozszerzenie żył szyjnych może występować w przypadku zatoru płucnego, zastoinowej niewydolności serca, zawału prawej komory mięśnia sercowego, odmy zastawkowej, tamponady serca.
Płuca. Upewnić się, czy szmer oddechowy nad polami płucnymi jest obustronny i symetryczny. Osłuchać płuca pod kątem rzężeń średniobańkowych, grubobańkowych czy świstów.
Klatka piersiowa. Sprawdzić, czy na ścianie klatki piersiowej nie ma wysypki lub pęcherzyków w obrębie pojedynczego dermatomu (półpasiec). Obmacać w celu sprawdzenia obecności powietrza w tkance podskórnej (pęknięcie przełyku, odma opłucnowa), oraz tkliwości (5% przypadków zawału mięśnia sercowego wiąże się z bólem klatki piersiowej), jak również rumienia i obrzęku (objawu Tietze’a).
Serce. Osłuchiwanie serca w przypadkach ratowania życia jest często trudne do przeprowadzenia w sposób doskonały, należy jednak spróbować ocenić obecność charakterystycznych szmerów i tonów serca.
Jama brzuszna. Zbadać napięcie, tkliwość, obecność szmerów, guzów.
Kończyny. Stwierdzić, czy nie ma obrzęków, zbadać tętno (obecność i symetryczność), zwrócić uwagę na sinicę, pałeczkowatość palców, tkliwość łydek, obecność żylaków.
Badanie neurologiczne. Sprawdzić, czy nie ma osłabienia odruchów (objawy ogniskowe wraz z bólem w klatce piersiowej występują w rozwarstwieniu ściany aorty).